İncir Hakkında

Yaş ve Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir meyvesi damak zevkine göre hem yaş hem de kuru olarak tüketilebilmektedir. Her iki formda da tüketilen incirin ise birçok faydası bulunmaktadır. Bu içeriğimizde hem yaş incirin hem de kuru incirin faydaları detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

İncir meyvesinin kurutulmuş formu su oranı açısından oldukça düşüktür. Öte yandan besin değerleri noktasında da yaş incire göre daha yüksek değerlere sahiptir. Bu değerler; karbonhidrat, lif, protein gibi örneklendirilebilir. Dolayısıyla kuru incir yaş incire göre kalori bakımından da daha zengindir. Son olarak kuru incirin yaş incire göre vitamin ve minarel değerlerinin daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür.

• İncir lif açısından zengin bir meyvedir. Bu anlamda, hazımsızlık çeken kişiler için sindirim rahatsızlıklarının düzeltilmesi noktasında faydalı bir besin olacaktır.

• Şeker hastalığı olan kişiler tatlı niyetine incir tüketebilirler. Nitekim hazır gıdalarda kullanılan şekerin sindirimi zordur ve farklı birtakım zararları söz konusudur. Ancak incir meyvesi, içerisindeki şekerin doğal olması bakımından tercih edilebilir.

• Tansiyon hastalığına sahip kişiler de inciri rahatlıkla tüketebilirler. Çünkü incir meyvesi zengin bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca kansızlığa da iyi gelmektedir.